an4
Δράσεις Κοινωνικές

Προστασία του περιβάλλοντος & υποστήριξη ευπαθών ομάδων

«Μακάριον εστί μάλλον διδόναι ή λαμβάνειν». Απόστολος Παύλος

Στο πλαίσιο της Ενότητας: Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ- Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη, του μαθήματος «Εργαστήριο δεξιοτήτων», το Σχολείο μας πραγματοποίησε μία δράση με τη συμμετοχή μαθητών μας σε δύο τομείς προσφοράς. Ο ένας αφορά την προστασία του περιβάλλοντος, ο άλλος την υποστήριξη ευπαθών ομάδων. Σκοπός της δράσης είναι η ενημέρωση, η ευαισθητοποίηση, η ενσυναίσθηση και η εξοικείωση των μαθητών μας με την έμπρακτη εκδήλωση της προσφοράς στο σύνολο ελεύθερα και ανιδιοτελώς. Ειδικότερα, ύστερα από σχετική προετοιμασία, οι μαθητές μας με την συνοδεία των υπεύθυνων καθηγητών, επισκέφτηκαν το « Κέντρο Ανακύκλωσης» και το «το Συσσίτιο του Αγίου Ανδρέα». Εκεί, είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν με εθελοντές , να εμπλακούν και να δουν ότι βασικά κίνητρα του εθελοντισμού είναι η θέληση, η αγάπη για τον συνάνθρωπο και η ηθική και συναισθηματική ικανοποίηση που νιώθει το άτομο μέσα από την προσφορά στο συνάνθρωπο και τη συμμετοχή στα προβλήματα της κοινωνίας. Η συμμετοχή σε τέτοιου είδους δράσεις αποτελεί μία από τις προϋποθέσεις για να μπορέσουν οι μαθητές μας ως αυριανοί πολίτες να διαμορφώνουν στάσεις που αντιμάχονται την ιδιοτέλεια, τη φιλαυτία και τον εγωισμό. Τους δίνεται η δυνατότητα να γνωρίσουν ανθρώπους που έχουν συνειδητοποιήσει ότι «ο μόνος τρόπος για να σώσεις τον εαυτό σου είναι να μάχεσαι συνέχεια για να σώσεις τους άλλους», Νίκος Καζαντζάκης, συμπολίτες μας που, κόντρα στον αμοραλισμό της εποχής μας, βιώνουν στην πράξη τη ρήση του Απόστολου Παύλου: Μακάριον εστί μάλλον διδόναι ή λαμβάνειν».

an1 an2 an3  laz1 laz2 laz3 laz5