anap3
Δράσεις Κοινωνικές

Δράσεις για την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ, το 1992, ανακήρυξε την 3η Δεκεμβρίου ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, δίνοντάς μας την ευκαιρία κατανόησης σε θέματα αναπηρίας και ευαισθητοποίησης για τα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ατόμων με αναπηρία. Είναι μια μέρα που μας υπενθυμίζει την υποχρέωση διασφάλισης της ισότιμης πρόσβασης όλων των μαθητών στην εκπαίδευση, βασιζόμενοι στις  αρχές της ενταξιακής εκπαίδευσης.

Στα πλαίσια αυτά η συνάδελφός της ειδικής αγωγής κυρία Βλάχου Κυριακή απέδωσε στη νοηματική την πρωινή ομιλία του Διευθυντή του σχολείου μας κ. Ηρακλείδη. Στη συνέχεια  ακολούθησε ένα συμβολικό θεατρικό δρώμενο με τους μαθητές του Γ3, σκοπός του οποίου ήταν να τονιστεί η ανάγκη της αποδοχής και της συμπερίληψης. Το δρώμενο συντόνισαν οι κυρίες Κρικέλη Ελένη, Βλάχου Κυριακή και Παπαγεωργίου Μαρία.

anap1 anap2 anap3 anap4 anap5