lyr1
Δράσεις Εκδηλώσεις

Μουσικό σύνολο ΛύρΑυλος

Στις 18 Δεκεμβρίου 2023 επισκέφτηκε το σχολείο μας το μουσικό σύνολο ΛύρΑυλος .Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας ήρθαν σε επαφή με το θαυμαστό κόσμο της αρχαιοελληνικής και παραδοσιακής μουσικής γνωρίζοντας από κοντά όργανα, όπως τη λύρα του Απόλλωνα,την Ομηρική φόρμιγγα, τα κοχύλια, τη σάλπιγγα,τον αυλό, αλλά και τον ζουρνά,τη θρακιώτικη γκάιντα και πολλά άλλα.Η παρουσίαση έγινε με εύληπτο, παραστατικό και διαδραστικό τρόπο. Ο μουσικός και εκπαιδευτικός χαρακτήρας της παράστασης ενθουσίασε παιδιά και εκπαιδευτικούς.Η έκπληξη ωστόσο ήρθε και από τη χορωδία του σχολείου μας,η οποία υπό την μουσική καθοδήγηση της κας Λαζάρου Πέρσας παρουσίασε τον παιάνα “Ιτε παίδες Ελλήνων” συνδέοντας το παρελθόν με το παρόν.

lyr2 lyr3 lyr4