viber image 2023 10 12 20 26 42 670
Δράσεις Εκδηλώσεις Κοινωνικές Πολιτιστικές

12 Οκτωβρίου 1944

12 Οκτωβρίου 1944:  Απελευθέρωση της Αθήνας και της Σαλαμίνας

Το σχολείο μας, το 1ο Γυμνάσιο Σαλαμίνας, προκειμένου να τιμήσει την επέτειο αποχώρησης των ηττημένων γερμανικών στρατευμάτων κατοχής, συμμετείχε αντιπροσωπευτικά με την Σημαία, στην εορτή που πραγματοποιήθηκε στον ναό της  Παναγίας  Ελευθερώτριας, στο λόφο «Πατρίς». Στον ναό που χτίστηκε το 1998, στα  ερείπια των γερμανικών πυροβολείων  εις ανάμνηση του γεγονότος της απελευθέρωσης του νησιού απ’ τους Γερμανούς στις 12 Οκτωβρίου 1944 , όπου και για αυτό ονομάστηκε  Ελευθερώτρια και πανηγυρίζει τη 12η Οκτωβρίου. Ο ναός ήταν τάμα του νησιού για την απελευθέρωσή του από τους Γερμανούς, καθώς στο λόφο αυτό είχαν σκοτωθεί λόγω ναρκοθετήσεων πολλοί Σαλαμίνιοι.

Σε κλίμα συγκίνησης  ευχαριστίας και τιμής της ιστορικής μνήμης τελέστηκε Όρθρος, Θεία Λειτουργία, ακολούθησε έπαρση της Σημαίας και Επίσημη Δοξολογία με την συμμετοχή εκπροσώπων των Αρχών, μαθητών και εκπαιδευτικών των σχολείων του νησιού.