oea4
Δράσεις Πολιτιστικές

Υλοποίηση εκπαιδευτικού περιβαλλοντικού προγράμματος στο σχολείο μας από την Ο. Ε. Α.

oea1

Στο σχολείο μας, στις 24, 25 και 26 Ιανουαρίου πραγματοποιήθηκαν παρουσιάσεις , 1 ώρα ανά τάξη και ανά τμήμα , στο πλαίσιο του προγράμματος ενημέρωσης/ ευαισθητοποίησης των μαθητών και εκπαιδευτικών με τίτλο: ” Σχολείο χωρίς Σκουπίδια- Zero Waste Σχολείο “. Το πρόγραμμα είχε αναφορά στα βασικά  θέματα της Κυκλικής Οικονομίας,  όπως: Η Πρόληψη αποβλήτων, η Επαναχρησιμοποίηση, η Ανακύκλωση- Διαλογή στην Πηγή,  η Κομποστοποίηση και η Διαχείριση των Ογκωδών, με στόχο τα μηδενικά απορρίμματα.

Οι μαθητές /μαθήτριες παρακολούθησαν με ενδιαφέρον και ενισχύθηκαν για το στόχο της ανακύκλωσης που έθεσαν από την αρχή της χρονιάς!
oea2 oea3