10 1
Δράσεις Πολιτιστικές

Το αποτύπωμα ιστορικών νερότοπων στη λαογραφική παράδοση της Σαλαμίνας

10η Δράση, Διαθεματικό σεμινάριο με θέμα «Το αποτύπωμα ιστορικών νερότοπων στη λαογραφική παράδοση της Σαλαμίνας».

Την Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου 2024 έπειτα από πρόσκλησή μας και στα πλαίσια διασχολικής συνεργασίας επισκέφθηκε το Γυμνάσιο μας ο εκπαιδευτικός του Γενικού Λυκείου Αμπελακίων Σαλαμίνας, Φιλόλογος και Διδάκτωρ Λαογραφίας κ. Παναγιώτης Βελτανισιάν. Ο κύριος Βελτανισιάν μίλησε σε μαθητές της Β’ τάξης για τον ιδιαίτερο ρόλο που διαδραμάτισε το νερό στη «χάραξη» της ιστορικής συλλογικής μνήμης του νησιού μας. Ο κ. Βελτανισιάν εξήγησε στα παιδιά τους τρόπους με τους οποίους οι κάτοικοι της Σαλαμίνας διαχειρίστηκαν στο πέρασμα του χρόνου το νερό ως βασικό στοιχείο της ζωής μέσα από μια αναλυτική περιγραφή προφορικών παραδόσεων και εθίμων που αναφέρονται σε αυτό.

10 2

Ο κ. Βελτανισιάν μοιράστηκε μαζί μας σπάνιο φωτογραφικό υλικό από το πλούσιο αρχείο του. Έτσι, έδωσε στους μαθητές μας τη δυνατότητα να δουν για πρώτη φορά τεχνητά έργα (πηγάδια, στέρνες, υπόγειες φρεατοδεξαμενές, τεχνητά κανάλια, υδρόμυλους) τα οποία διαχρονικά σχετίστηκαν με τις προσπάθειες των κατοίκων του νησιού για αποτελεσματική αξιοποίηση των λιγοστών υδάτινων ταμιευτήρων του (πηγές, μικρές λίμνες, χείμαρροι, ρέματα). Μέσα από το διαθεματικό αυτό σεμινάριο οι μαθητές κατανόησαν πως το υδάτινο στοιχείο και οι κατασκευές που σχετίστηκαν με την εκμετάλλευσή του παρέχουν ακόμα και σήμερα μια αξιόπιστη μορφή ανατροφοδότησης ως προς την τεχνογνωσία και το λαϊκό πολιτισμό των προγόνων μας.

10 3

Δρ. Αργύριος Καψιώτης (Εκπαιδευτικός ΠΕ04.05)