anak1
Δράσεις

Ανακύκλωση – Βιωματικές Δράσεις

Οι μαθητές/τριες του Γυμνασίου μας ξεκίνησαν φέτος ένα οργανωμένο πρόγραμμα ανακύκλωσης στα πλαίσια της βιωματικής μάθησης, με στόχο την  περιβαλλοντική και κοινωνική ευαισθητοποίηση.

anak4

Οι δράσεις αυτές ενισχύθηκαν από παρακολούθηση ειδικών περιβαλλοντικών  προγραμμάτων, αλλά και από την συμμετοχή των μαθητών/τριων σε Εκπαιδευτικό Διαγωνισμό Ανακύκλωσης, που διοργανώθηκε για μαθητές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των Δήμων Αττικής, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων & Αθλητισμού, με στόχο ακριβώς την  ευαισθητοποίηση και ενεργή συμμετοχή των μαθητών/τριων, στην διαδικασία της ανακύκλωσης.

anak6

Ο ζήλος φανερός, με τον μεγάλο αριθμό ανακυκλούμενων υλικών που συλλέγονται, αλλά και για την προοδευτική στάση που διαμορφώνουν οι μαθητές/τριες μας για την ανακύκλωση ως τρόπο ζωής.

anak5

Να σημειώσουμε εδώ και τα πρακτικά οφέλη από την ανταποδοτική ανακύκλωση, όπου συλλογικά καλύπτονται κάποιες ανάγκες, όπως αγορά αναλώσιμων υλικών, κάδων για τις αίθουσες από 100% ανακυκλωμένο πλαστικό, πράξεις εθελοντισμού, κλπ.Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία στους μαθητές/τριες μας, που πήραν μέρος στον διαγωνισμό ανακυκλώνοντας μεγάλες ποσότητες υλικών.

anak7 anak8